Гроші в борг: договір позики та/або розписка

01.06.2021 18:25

гроші в борг

Кожному іноді доводиться щось позичати, будь то гроші або речі. Буває й таке, що повернення боргу стає проблемним. Саме за таких умов сторони починають згадувати про документи, які вони підписали разом з передачею грошових коштів. Отже, розгляньмо договори, які згідно чинного законодавства України регулюють подібні взаємовідносини, і допомагають уникнути можливих ризиків. 

 

Договір позики

Договір позики є підтвердженням факту виникнення зобов'язань між Позикодавцем та Позичальником (тобто тим “хто дає в борг” і тим “хто бере в борг”). Договір укладається в письмовій формі, якщо сума позики перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів громадян для фізичних осіб (далі - НМДГ), що станом на 01.01.2021 року 10 НПДГ складає 170 грн. Дане правило не поширюється на юридичних осіб, оскільки компанії завжди укладають договір позики в письмовій формі. 

 

Як і будь-який інший документ, що має юридичну силу, договір позики повинен містити обов'язкові реквізити:

  • місце та дата його оформлення;
  • повне найменування сторін (прізвище, ім'я та по-батькові для фізичних осіб або найменування юридичної особи);
  • інформацію про сторони та контактні дані (паспортні дані, ІПН, адресу проживання та реєстрації, номер телефону, електронну адресу або код ЄДРПОУ, адреса місцезнаходження, номер св-ва ПДВ, номер поточного рахунку та банківські реквізити);
  • предмет договору (суму позики, якщо видано у валюті – вказуємо еквівалент в гривневому еквіваленті);
  • порядок повернення позики (готівковий, безготівковий, строки повернення позики);
  • інші суттєві умови (відсотковий чи безвідсотковий договір, порядок нарахування та сплати відсотків, відповідальність сторін за порушення умов договору, порядок нарахування штрафних санкцій).

 

Скачати готовий договір позики

 

Боргова розписка

 

Розписка – документ, що фіксує факт передачі грошових коштів від позикодавця позичальнику та є письмовим підтвердженням укладання договору позики між сторонами. Розписка не є обов'язковим документом, якщо факт передачі грошових коштів зафіксовано у договорі, а також може розглядатися як самостійна повноцінна угода позики у разі, якщо сторони досягли усних домовленостей (не забуваємо про 10 НМДГ).

Документ може бути надрукованим і містити лише підпис позичальника. Проте судова практика тлумачить, що варто все ж писати розписку від руки. В разі звернення до суду розписка стане основним доказом порушення зобов'язань, а графологічна експертиза доведе її справжність.

Розписка повинна містити також обов'язкову інформацію: повні назви позичальника та позикодавця із зазначенням особистих та контактних даних, суму позики, валюту позики, порядок та терміни її повернення. Документ укладається в одному екземплярі та залишається на зберіганні в позикодавця. По факту повернення грошових коштів розписка повертається позичальнику.

 

Скачати розписку

 

Отож, хоча договір позики та розписка є документами, схожими за своєю суттю, проте під час розгляду в судовому порядку можуть мати різну юридичну силу та трактування. Ідеальний варіант, коли сторони уклали договір позики та на підтвердження передачі коштів була видана розписка позичальником позикодавцю. Більше того, виникають ситуації, коли надання грошей в борг відбувається на особливих умовах. Саме тому варто відповідально поставитися до змісту угоди та передбачити у ній всі можливі ризики. 

 

Маркетплейс theDoc. пропонує зразок розписки та декілька шаблонів типових договорів позики, що охоплюють основні можливі випадки. Якщо ж у переліку готових документів Ви не змогли знайти оптимального для вас варіанту – завжди можете скористатися послугою індивідуального створення договору.

 

Завантажуйте потрібний договір коли завгодно, де завгодно та для чого завгодно.

Знайти договір!