Як перевірити договір?

Як самостійно перевірити договір: реквізити, строки, права та обов'язки, ціну та інші важливі пункти. theDoc. пропонує відповіді на всі питання в статті!

27.08.2021 10:11

Час читання: 8 хвилин

Розглянемо ситуацію: у вас невеликий бізнес і тримати в штаті юриста невигідно, однак час від часу доводиться отримувати договори від контрагентів. Що з ними робити? Як правильно перевірити договір? На що звернути увагу? На перший погляд здається, що це дуже складне та нудне заняття, однак якщо знати алгоритм перевірки договору, то вирішити цю проблему дуже просто.

Порада № 1. Перевіряємо контрагента

Наразі є дуже багато способів перевірити свого майбутнього контрагента. По-перше, можна скористатися відкритим Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. А по-друге, запрацювали приватні реєстри з розширеними функціями, в яких можна знайти інформацію не тільки про юридичну особу чи ФОП, але й про те, чи сплатили вони податки, які судові рішення щодо них були винесенні, чи є вони платником ПДВ, тощо (Опендатабот, YouControl). Отож, завдяки таким ресурсам зробити аналіз господарської діяльності контрагента стало значно простіше.

Порада № 2. Детально заповнюємо/перевіряємо реквізити

Повторюватись не будемо, адже юристи theDoc. детально описали, як це правильно зробити у наступній статті:
Крім того, пам’ятаємо, що за допомогою банківських реквізитів одна із сторін здійснює оплату по договору, а відповідно від повноти та правильності такої інформації залежить виконання договору. Не менше значення має вказівка адреси та контактів сторін тому, що  у разі виникнення суперечностей – одна із сторін зможе направити претензію. І на останок, не забуваємо про так звані «податкові реквізити». До них відноситься індивідуальний податковий номер, за яким ми відразу розуміємо, що одна із сторін є платником податку на додану вартість. Помилок в реквізитах не повинно бути, тому ретельно їх перевіряємо.

Порада № 3. Правильно визначаємо предмет договору

Предмет договору — це для чого, власне, і укладається договір. Наприклад, юридичні послуги, холодильник, перевезення вантажу, ремонт квартири і. д. Однак, ми повинні розуміти, що без деталізації діла не буде. Потрібно уточнити яка модель холодильника нам потрібна та в якій кількості, або які саме юридичні послуги – послуги представництва інтересів в суді чи перевірка договору підряду? Підсумовуємо, чим більше деталізації предмету договору — тим краще.

Порада № 4. Перевіряємо строки

 Без цифр складно укласти договір. Вони повинні відповідати за кожний етап виконання договору. Якщо поставляємо товар, то вказуємо дату поставки чи строк протягом якого товар має бути поставлений. Якщо надаємо послугу, то зазначаємо, коли вона має бути виконана і протягом якого строку за неї має заплатити замовник. Якщо постачальник має зареєструвати податкову накладну, то визначаємо також строк такої реєстрації. Якщо одна із сторін готує  акт приймання-передачі, то вказуємо, коли інша сторона має його підписати і за яких умов. Одним слово «якщо» можна продовжувати до безкінечності. Деталізація кожного кроку сторони договору дозволяє без формальних оцінок підходити до виконання договору. Тому під час перевірки договору маємо зафіксувати в тексті угоди всі важливі для вас строки.

Порада № 5. Обов’язки та права сторін

Цей розділ договору просто потрібно уважно прочитати і зрозуміти, чи дійсно вказані права та обов’язки відповідають тому завданню, яке потрібно вирішити сторонам. Це до того, що формалістика не важлива. Головне не об’єм договору, а суть. Формулювання «належним чином виконати договір» ні на що не впливає, бо просто дублює норми Цивільного кодексу України. При цьому не вказує, як саме це потрібно зробити. Тому обов’язки сторін повинні відповідати реаліям.

Порада № 6. Ціна договору

 Ціна в договорі повинна бути зрозумілою для кожної сторони. Зробили помилку – хтось повинен банально переплатити. Часто ціну договору, окрім цифрового значення, вказують прописом. Між цифровим визначенням та прописом різниці не повинно бути. В даному випадку жодних юридичних хитрощів, просто уважно перевіряємо договір. 

Порада № 7. Яка відповідальність сторін?

 При перевірці договору підприємцям банально потрібно зрозуміти, яка в них та їх контрагента відповідальність у разі порушення умов договору. Зазвичай, сторони уважно вивчають даний розділ договору, оскільки за ним стоять реальні втрати. Інколи, в договорі вказується штраф, де фіксована сума і тому проблем із розумінням міри відповідальність не виникає. Щодо пені – тут складніше. Не полініться та витратіть час на прорахунок. Адже потрібно розуміти чи посильний для вас такий розмір відповідальності. Якщо пеня указана для іншої сторони, то чи стимулюватиме така відповідальність вашого контрагента не порушувати умови договору. Отже, рахуємо та аналізуємо.

Порад ще може бути багато, оскільки їх число збільшується від конкретного виду договору. Однак, theDoc. звертає увагу на основу, за допомогою якої ви зможе захистити свої права та інтереси. Пам’ятайте, якщо вам складно розібратись в юридичних тонкощах щодо складання або перевірки договору – напишіть нам в Телеграм

Ми з радістю допоможемо!

Завантажуйте потрібний договір коли завгодно, де завгодно та для чого завгодно.

Знайти договір!