Як правильно визначити порядок розрахунків у договорі?

19.07.2021 13:07

Порядок розрахунків у договорі займає одне з найважливіших місць. В першу чергу сторонам до підписання договору потрібно визначитись: що вони купують або яку послугу / роботи замовляють (предмет договору); скільки це коштує та в який строк потрібно оплатити товар / послуги (порядок розрахунків за договором). Без даних умов договору суперечки та непорозуміння між сторонами гарантовані. Та більше, без вказівки ціни та предмету договору, в переважній більшості випадків законодавством передбачено, що такий договір буде вважатися неукладений. В перекладі на людську мову це означає, що у сторін договору не виникатимуть права та обов’язки, а все що буде виконано – потрібно буде повернути інший стороні. Хоча порядок розрахунків не входить до даної вимоги, однак без його урегулювання, сторонам потрібно буде повторно домовлятись і не факт, що це вдасться зробити.

Отож, в будь-якому договорі сторони можуть вказати наступний порядок розрахунків:

(1) попередня оплата;

(2) розстрочка.

Попередня оплата

Ознака: здійснюється до передання товару / виконання робіт / надання послуг. Тобто перший крок по виконанню договору робить покупець або замовник. В договорі сторони можуть вказати часткову або повну попередню оплату. Часткова попередня оплата означає, що сторона сплачує лише якийсь відсоток від вартості товару / послуг до моменту його постачання / виконання іншою стороною. При цьому попередню оплату за договором не слід плутати із задатком, оскільки вона розглядається лише як аванс. А відповідно додаткової відповідальності, крім тої, що вказана у договорі, законодавство не передбачає.

Наприклад:

«Оплата товару здійснюється покупцем шляхом передплати 100% вартості товару в строки, які вказані у рахунках-фактурах або специфікаціях постачальника. З моменту зарахування на поточний рахунок 100% оплати за товар, що повинен бути поставлений Покупцю, ціна на Товар не підлягає зміні.»

або

«Розрахунки за товар здійснюються у наступному порядку:

  • попередня оплата ___% (____________ відсотків) від суми рахунку (інвойсу) за кожну очікувану партію товару протягом ___ (__________________) днів, починаючи з дати отримання покупцем рахунку (інвойсу);
  • ___ % (__________________ відсотків) від суми кожної поставленої партії товару на умовах відстрочки платежу до ____ (_________________) банківських днів з моменту поставки товару.»

 

Розстрочка за договором

Ознака: сплачується після виконання продавцем/виконавцем умов договору щодо поставки товару/надання послуг/виконання робіт.

Наприклад:

«Розрахунок за поставлений товар здійснюється шляхом оплати покупцем  відповідно з рахунків-фактури та видаткових накладних шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника з відстрочкою платежу до ____ календарних днів з моменту поставки кожної партії товару на склад покупця.»

Якщо вам складно розібратись в юридичних тонкощах щодо складання або перевірки договору – ми готові допомогти, напишіть нам в Телеграм

Завантажуйте потрібний договір коли завгодно, де завгодно та для чого завгодно.

Знайти договір!