Договір оренди квартири: як скласти самостійно і не помилитися?

Як скласти договір оренди самостійно? Які важливі нюанси потрібно враховувати? Які документи потрібні? Де реєструвати договір? Відповіді на ці питання шукайте в нашій статті!

21.01.2022 16:14

Час читання: 10 хвилин

Автор: Ірина Марчук

Питання оренди квартири в Україні, не є рідкістю для її мешканців. За соцопитуваннями, цю проблему вирішують більше ніж 40% людей віком від 18 до 55 років. Тому це є дуже важливою сферою в житті, оскільки кожен зіштовхується з даним питанням. Хтось орендує квартири на певну кількість діб, а хтось довгостроково мешкає у найманій квартирі та час від часу продовжує дію договору.

Не залежно від тривалості орендних відносин, юристи радять укладати спеціально призначений документ (договір), який буде запорукою безпеки як для Орендодавця, так й для Орендаря.

Навіщо потрібен договір при оренді квартири?

Договір оренди квартири слугує документом, що розподіляє права та обов’язки сторін: Орендодавця (власник квартири) та Орендаря (особа, яка наймає житлову площу). Основною метою підписання договору є урегулювання ймовірних конфліктів, які можуть виникнути між Орендодавцем та Орендарем, що наймає житлову площу, без подальших судових процесів.

Щоб уникнути таких розходжень, потрібно заздалегідь прописати важливі аспекти. Додатково можна звернутися до Цивільного кодексу України, в якому є відповідні статті, які допоможуть самостійно скласти договір зменшивши в ньому розбіжності.

Чи потрібно реєструвати десь договір про оренду квартири?

Ні, договір оренди квартири не потрібує реєстрації. Достатньо просто укласти договір у письмовій формі, тобто його підписати. Лише укладаючи договір оренди квартири, ви в майбутньому зможете звернутись за захистом до судових органів, які охочіше будуть розглядати проблеми або конфлікти.

Згідно з законодавством України, якщо Орендодавець не сплачує податки з доходу від оренди нерухомого майна, до нього може бути застосована відповідальність. Оскільки за умови отримання орендної плати, Орендодавець зобов’язаний подавати до податкових органів щорічну декларацію та відобразати в ній доходи від здачі квартири в оренду. 

Офіційно затверджений договір, є для орендарів можливим одержанням тимчасової реєстрації місця проживання (пропискою). Фактично, така тимчасова прописка дозволяє отримувати адміністративні, медичні та інші види послуг за місцем проживання.

Щодо мови договору оренди квартири: якщо документ складено іноземною мовою, то він повинен мати впорядкований автентичний переклад українською мовою. Це означає, що договір може бути двомовним. 

Нюанси при складанні договору (мова, оформлення тощо)

При укладанні договору оренди квартири слід відштовхуватися від норм Цивільного кодексу України, де передбачені підстави, певні умови, порядок його укладення та припинення договору оренди квартири.

Якщо договір про оренду квартири складається між фізичними особами, то нотаріальне завірення не є обов’язковим. Самий же договір має бути складено в письмовій формі. Усні домовленості не несуть гарантії та впевненості, що сторони будуть їх дотримуватися безперешкодно.  Зразок для оформлення договору можна знайти на нашому сайті.

Які пункти повинен містити в собі договір про оренду квартири?

Будь-хто, без допомоги нотаріуса або юриста може самостійно підготувати договір оренду квартири.

При підготовці договору, до нього вносяться наступні інформаційні дані:

 1. Адреса квартири, будинку або будь-якого іншого житлового приміщення: його загальна площа, кількість кімнат.
 2. Реквізити документів, які підтверджують право власності (назва документу, номер реєстру та дата реєстрації).
 3. Сума оренди квартири в гривнях або в іншому валютному еквіваленті.
 4. Термін дії договору. На практиці, це короткочасний або довгостроковий період. Стосовно цього пункту, існує один юридичний нюанс: у випадку відсутності терміну оренди нерухомості в договорі (в цьому випадку квартири), то такий договір вважається автоматично укладеним на п’ять років.
 5. Обов’язки Орендодавця та Орендаря: хто займається обслуговуванням квартири, ремонтом техніки, що вийшла з ладу, хто сплачує комунальні послуги, як і коли здійснюється поточний ремонт квартири тощо.
 6. Паспортні та інші дані осіб, які наймають тимчасове житло.

Також в договорі про оренду квартири додатково можуть бути вказані такі дані:

 • Показники лічильників перед здачею житла в оренду;
 • Перелік побутових меблів та приладів, що передаються для користування Орендарям (у вигляді окремого додатку);
 • Заборона або дозвіл на суборенду (мається на увазі передача найманого приміщення/квартири третім особам);
 • Дозвіл на відвідування житла власниками. Затвердження дати та часу візитів;
 • Сума застави та порядок її повернення. Також в документі вказується не тільки сума, а й валюта в якій проходить виплата та термін виплати застави після розірвання угоди;
 • Причини, що слугують приводом для розірвання договору оренди та процедура злагодження — надання терміну квартирантам для звільнення житлової площі.

У договорі оренди квартири можна прописати майже будь-які критерії, проте слід перевірити чи вони не суперечать чинному законодавству України.  

Які документи потрібні при оренді?

Перед підписанням договору про оренду квартири слід переконатися, що Орендодавець дійсно є власником житла. Для цього, потрібно перевірити паспорт, витяг з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - ЄДР) та договір куплі-продажу квартири.

Для укладення договору оренди квартири, потрібні наступні документи:

 • документи, що можуть підтвердити особу Орендодавця та Орендаря;
 • документи, що можуть довести право власності на квартиру;
 • виписка ЄДР, що вказує право на нерухомість;
 • довіреність від власника на право розпорядження квартирою (у випадку необхідності — якщо здачею займається третя сторона);
 • банківські реквізити, у разі сплати орендної плати на платіжну картку Орендодавця. 

Як продовжити або розірвати договір оренди квартири?

Як було зазначено вище, договір може бути автоматично пролонговано на такий же термін за умови, що орендар не звільнив квартиру, а орендодавець не попередив орендаря про припинення договору. Однак дані моменти можна більш детально урегулювати у тексті договору. 

Договір розривається у двосторонньому порядку, якщо Орендар погоджується на умови, запропоновані Орендодавцем. В іншому випадку — спірна ситуація потребує рішення через суд.

Орендар квартири має право за згодою інших осіб, які проживають разом з ним, відмовитися від договору про оренду у будь-який час, попередивши про це за три місяці. У випадках, коли квартирант звільнив квартиру без зараннього попередження, наймодавець має повне право вимагати від нього оплату за користування його квартирою також за три місяці, якщо останній доведе, що не зміг укласти договір оренди квартири на тих самих умовах. Орендар також має право відмовитися від договору про оренду квартири, у випадку непридатності помешкання для проживання.

На вимогу власника, договір оренди житла може бути розірваний за рішенням суду якщо:

 • Орендар не вносив плату за квартиру за шість місяців, якщо договір не має більшого терміну дії;
 • Орендар або інші особи за яких відповідальний перший, зруйнували або зіпсували житло та майно в ньому.

За рішенням суду, Сторона, що наймає квартиру, може отримати термін не більший ніж рік, для відновлення квартири та майна в ній. Якщо ж протягом терміну, наймач не полагодить ушкодження, то за повторним позовом суд постановляє рішення про розірвання договору оренди квартири. 

Завантажуйте потрібний договір коли завгодно, де завгодно та для чого завгодно.

Знайти договір!