Розірвання договору: порядок та нюанси

08.06.2021 17:27

розірвати договір правильно

Договір фіксує домовленості двох або більше сторін та момент виникнення зобов'язань за цими домовленостями, а також порядок виконання таких зобов'язань. Розірвання або зміна умов договору також є своєрідною угодою і повинна укладатись в тому ж порядку та формі, що й його укладання. Якщо укладення договору відбувалося без нотаріального посвідчення, то угода про його розірвання також не потребує нотаріальних дій. Якщо ж укладений раніше договір підлягав нотаріальному посвідченню або реєстрації у відповідних державних реєстрах, то й для угоди про його розірвання аналогічні процедури є обов'язковими.

 

Розірвання договору може відбуватися у три способи:

  • в односторонньому порядку;
  • за спільною згодою сторін;
  • за рішенням суду.

 

1. Розірвання договору в односторонньому порядку

Розірвання договору в односторонньому порядку без згоди іншої сторони можливе, якщо це передбачено законом або умовами договору. До прикладу, у договорі оренди може бути пункт наступного змісту: «Орендар має право розірвати договір оренди, попередивши про це Орендодавця не менш, як за 30 днів до закінчення терміну дії Договору». У такому випадку орендарю достатньо направити орендодавцю повідомлення про намір розірвати договір. Звернення до орендаря слід направляти рекомендованим або цінним листом, аби зафіксувати факт виконання умови. Також в законодавстві України передбачено чіткий перелік умов, котрі можуть бути підставою для одностороннього розірвання певних видів договорів.

 

2. Припинення дії договору за угодою обох сторін

Якщо умовами договору або законодавством не передбачено підстав для одностороннього розірвання договору, то припинення дії такого документу може відбутися лише за взаємною згодою сторін чи за рішенням суду. Розірвання договору можливе лише за фактом виникнення суттєвих умов, які не могли бути передбачені сторонами в момент укладання договору та завдають значної шкоди інтересам сторони-ініціатора. Для укладання угоди про розірвання договору сторона-ініціатор направляє іншій стороні повідомлення про намір припинення дії договору. Для підтвердження отримання повідомлення варто його направляти рекомендованим або цінним листом. У 20-денний термін з дати отримання запиту сторона-відповідач приймає рішення щодо висвітленого питання. Ситуація, коли сторони досягають згоди щодо порядку розірвання договору, є оптимальним варіантом вирішення спірних питань. Якщо у вказаний термін (з урахуванням часу на поштові послуги) ініціатор отримав відмову у розірванні договору або не отримав відповіді взагалі, він звертається до суду з відповідним позовом.

 

3. Розірвання договору за рішенням суду

Аби розірвати договір в судовому порядку позивач повинен надати докази того, що всі можливі варіанти самостійного врегулювання спору вичерпані. Окрім того, факт виникнення істотних обставин, які не могли бути передбачені сторонами в момент укладання договору, порушення майнових інтересів сторін такими обставинами та позбавлення ініціатора того, на що він розраховував в момент укладання договору, потрібно буде доводити зацікавленій стороні. Також суд бере до уваги співвідношення можливих завданих збитків до загальної суми вигод, що їх повинна була б отримати зацікавлена сторона.

 

Отож, розірвання договору – процес доволі клопіткий. Саме тому необхідно уважно вивчати всі умови договору ще на етапі підписання. Якщо ви не впевнені в окремих пунктах, краще попередити можливість виникнення непорозумінь і скористатися послугами фахівців. Маркетплейс theDoc. пропонує послугу перевірки договору. 

 

Якщо ж ситуація вже сталася, і розірвання договору є єдиним можливим варіантом виходу з неї, варто ще раз детально вивчити умови правочину та скласти чітко обгрунтовані повідомлення про намір припинення дії договору та угоду про розірвання договору. Юристи theDoc. допоможуть і в цьому питанні, адже фаховий підхід до вирішення ситуації – це можливість убезпечити себе і власний бізнес від непередбачуваних ризиків.

Завантажуйте потрібний договір коли завгодно, де завгодно та для чого завгодно.

Знайти договір!